Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sny - záhadná poselství a tajná přání?

 

Předpokládá se, že sny jsou staré jako lidstvo samo. O historii lidstva toho - zdá se - víme hodně, ale sny zůstávají záhadou. Ve skutečnosti sní každý; každou noc. Tady ovšem jistota končí a začínají (jen) otázky.

Zajímavé je, že podle odborníků během spaní sníme vždy, dokonce několikrát během takzvaného spánku typu "REM" (viz infobox). Už roku 1953 neurolog Eugen Aserinsky objevil spánkové fáze a domníval se, že to jsou období, kdy sníme. O šest let později neurolog Michel Jouvet jeho předpoklady prokázal prostřednictvím experimentů. Lidé, kteří se probudí ve fázi REM, si vždy pamatují, co se jim zdálo. Je velice pravděpodobné, že pohyb očí je důsledkem sledování představ.

O čem sníme?

O všem a ještě mnohem víc! Sny vždy vycházejí z naší reality, ale mohou ji i překročit. Všechny druhy denních motivů hrají při snění roli - například auta, nakupování, lidé, které známe. Do velké míry také záleží na tom, s čím jsme se během dne ve stavu bdělosti setkali. Testy ukázaly, že přibližně jedna čtvrtina našich snů zůstává realistická, v polovině případů mícháme realitu s podivnými motivy (například jízda na kole v županu) a poslední čtvrtina je naprosto bláznivá (například jízda na kole ve spodním prádle a stromy, které se mi vysmívají).

Sní ženy jinak?

Odpověď zní ano, ale ne tak, jak byste si mysleli. Němečtí vědci Schredl a Piel nedávno analyzovali záznamy snů z let 1956 až 2000 a zjistili, že muži a ženy sní naprosto odlišně. Překvapivě zjistili, že muži nesní o vášnivých kráskách, ale většinou o jiných mužích v kombinaci s pocity rivality, konkurence a agresivity. Ženy sní o mužích i ženách stejně často a ve svých snech se setkávají s rodinou a blízkými přáteli. Ženám se častěji zdá jednoznačně o pocitech. Kromě těchto rozdílů je také známo, že velmi vytížené ženy, které budují kariéru, často sní podobně jako jejich mužští kolegové.

Co nám naše sny říkají?

V listopadu 1899 Sigmund Freud publikoval knihu "Výklad snů" a vždy ji považoval za svou nejdůležitější práci. Díky jeho poznání o síle podvědomí úplně převrátil naruby existující představy o člověku. Freud věřil, že každý sen je naplněním přání, a této teorie se stále držel, přestože se vzdal své původní myšlenky, že všechny sny mají sexuální obsah. (Neměli bychom ale zapomínat, že pro Freuda mělo sexuální motiv v podstatě všechno.) Ve Freudově koncepci splněné přání nemusí nezbytně znamenat dosažení potěšení, protože člověk může mít i přání být potrestán. Přesto tato myšlenka "tajemného" přání maskovaného snem zůstává nejdůležitější součástí klasické Freudovy psychoanalýzy. Jeden z jeho nejlepších žáků a přítel C. G. Jung se s Freudem svého času ostře pohádal o názorech na analýzu snů. Jung považuje Freudův přístup za příliš povrchní, protože věřil, že sny využívají nějaký symbolický jazyk. Sepsal seznam symbolů a jejich významů. Pro přívržence Junga je tento seznam základem analýzy snů. Kromě Jungova pojetí existuje mnoho knih a internetových stránek týkajících se slovníků pro výklad snů, které tvrdí, že jsou schopny vám vaše sny vysvětlit. Základní myšlenkou je, že všechno má svůj význam - a tak to opravdu je. Zní to jednoduše, není potřeba žádná zdlouhavá analýza - tak to vyzkoušejme.

Pokus sama na sobě

Podívejme se na "výklad" snů pomocí symbolů. Poslední noc se mi zdálo o hradu. Co to může znamenat? Nejprve jsem se podívala do slovníku na internetové stránky www.mujsen.cz. Dočetla jsem se, že "hrad" znamená "neočekávané překážky potkati" - no, nic moc ... Raději se podívám do jiného slovníku symbolů, tentokrát na internetové adrese www.dreamsmoods.com. Tady slovo "hrad" znamená, že mě čeká šťastná budoucnost a že mým osudem je pozice síly, bohatství a prestiže. To zní mnohem lépe. Přesto ale žádný z těchto slovníků neví, že jsem před spaním sledovala film Trója - zajímalo by mě, jaké vysvětlení by mi slovníky daly pro vtipkujícího Brada Pitta stojícího před mým hradem. Listování v takových slovnících může být dobrá legrace - s interpretací snů to ale nemá moc společného. Řada dnešních psychologů se přiklání buď k Jungovi, nebo k Freudovi, v každém případě kvalifikovaný výklad snů zabere spoustu času a nemůžete očekávat nějaký komplexní výklad vašeho snění. Není to psycholog, kdo nakonec vysvětlí váš sen - jen vás povede, abyste ho dokázali interpretovat sami.

Noční můry a špatné sny

Všichni známe ten pocit, když špatně spíme, protože se nám zdají špatné sny. Noční můry se liší od "obvyklých" špatných snů, protože naše tělo na opravdovou noční můru reaguje: zrychlí se dech, zvýší se srdeční frekvence a "snílek" se probudí. Může se to stát komukoli - zejména citlivým lidem - v době psychického stresu, jakým jsou například starosti v práci, rodinné problémy nebo nervozita před zkouškami. Prostá psychologická metoda, ve které je sen jen tématem, nikoli smyslem, vám může od nočních můr pomoci. Nejprve je třeba, abyste si svůj sen napsali, potom se zamyslete, co vás nejvíc vyděsilo ... a pak přichází na řadu váš úkol. Je třeba, abyste si každý den několik minut představovali jeho jiné, příjemné zakončení. Po jednom nebo dvou týdnech se toto vyústění objeví i ve vašem snu. Psycholog a badatel o snech dr. Michael Schredl tuto "kognitivní terapii chování" úspěšně využívá už několik let. Může ji použít kdokoli, dokonce i v případě dětí (viz infobox). Zase to zní velmi jednoduše - ale není: v případě hlubokého psychického stresu nebo traumatu může pomoci pouze profesionální terapeut!

Jak si zapamatovat sny

Sny po probuzení postupně mizí - zejména ty krásné. Chcete-li si je zapamatovat, doporučuje se, abyste si v noci natáhli budík a každých přibližně 90 minut se vzbudili ve fázi REM. Takhle si můžete spoustu snů zapamatovat, ale určitě se nevyspíte. Příjemnějším způsobem je spát dlouho, vzbudit se bez budíku, po probuzení zůstat v posteli a přemýšlet o tom, co se vám zdálo. Na(ne)štěstí je možné sny snadno ovládat. Je možné zařídit, aby byly pozitivní. Jdeme-li spát ihned po skončení filmu, máme v mysli spoustu obrázků, které nejsou naše vlastní. I alkohol, těžká pozdní večeře a tablety na spaní neumožňují prosazení vlastních obrázků a myšlenek. Chcete-li mít krásné sny, pomůže vám před spaním myslet na něco krásného.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil 4.0 solve CAPTCHA of Google, Facebook, Yandex, VKontakte, and 8400 others!

(Latonyatix, 26. 3. 2018 14:16)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

All internet will be CRASHED with XEvil!?

(Mashasmard, 12. 12. 2017 19:19)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

wtf???

(diamond , 10. 5. 2014 21:26)

mě se zdálo o angry birds bábě co přijela na nákupním vozíku s pikachuem a oživila mi mého manžela na notebook.a to jsem to ve slovníku nenašla a ve snu mi bylo asi 30 a jmenoval se Vill.....